Archiv konference/017 - Eva Hudečková - na úvod

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/017)
číslo: 17 / 97
předmět: na úvod
autor: Eva Hudečková
datum: 04.09.2001 23:13
předchozí: 016
následující: 018

Příspěvek s názvem na úvod zaslal Eva Hudečková 04.09.2001 23:13 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobrý den všem milovníkům tříbarevných krasavců ze Švýcarska!

Jsem už čtvrtým rokem nadšenou majitelkou fenky BSP Kim. I když se nepovažuji za kdovíjakého odborníka v chovu a výcviku, dovolím si nabídnout několik svých postřehů především z ranného období života Kim. Mám totiž pocit, že všechno, co se odehrálo do jednoho roku jejího života, výrazně ovlivňuje její současné chování.

Kdo někdy cvičil psa jiného plemene (NO) jako já, určitě brzy zjistí rozdíl v upevňování jakýchkoli cviků. Berňáci nejsou tvrdí psi, takže není podle mne potřeba žádné dlouhodobé upevňování - v tomto bodě bych polemizovala s tvrzením, že poslušnost psa tohoto plemene je přímo úměrná času, který s ním ve výcviku strávíte. V přípravě na zkoušky ze služebního výcviku ZM jsem naopak měla pocit, že např. po druhém aportu (nejsou příliš nadšenými aportéry obecně) už Kim nechápe smysl této práce a nedělá ji s velkou ochotou. Takže moje zkušenost s výcvikem - vyložit psu, co po něm chcete a dát mu jasně najevo, jakou Vám dělá radost splněním úkolu. Dvakrát pocvičit a další cvik. Běžná poslušnost se takhle zvládá za 5 minut. Další obrovský rozdíl proti ostatním plemenům ve výcviku je citlivost na tresty. Jednou jsem Kim jako malé při zvykání na vodítko - tak, jak jsem byla zvyklá u ovčáka - trhla hrubě vodítkem, aby s ním přestala zápasit. Ten její pohled mi zakroutil žaludkem, bylo mi stejně, jako když synovi při zánětu středního ucha propichovali bubínek . Ve výcviku berňáka (alespoň toho našeho) neexistují fyzické tresty ani tvrdý nátlak. Nejúčinnější je pozitivní motivace - u nás platí piškot.

Z tohoto tvrzení existuje jediná výjimka. Tou je situace v "pubertě" - majitelé ročních výrostků vědí, o čem mluvím. Naše Kim to, co všechno si může k nám dovolit, zkusila jednou. Podle mně je to zlomový okamžit tvorby hierarchie. Pokud ho zvládnete, máte do konce života oddaného přítele, který všechno, co uděláte, bude považovat za "zákon". Kim se ve věku asi osmi měsíců po mně ohnala, když jsem si při plnění misky nevšimla nežádoucí příměsi a chtěla ji vyndat až v době, kdy už žrala. Tenkrát byla velmi hrubě vytahána za zátylek a nikdy víckrát se o dominanci nepokusila. Netvrdím, že to někteří psi stejného plemene nezkusí víckrát, ale jsem si jistá, že tenhle okažik tvrdosti se vyplatí. Mně už jednou pro vždy stačí dát intonací hlasu najevo, že se mi něco nelíbí. Dostává se mi od ní bezpodmínečného respektu a poslušnosti. Pokud máme nějaké problémy, plynou z jejího strachu - například při agility proskočit pneumatikou. Přestože miluje všechny členy rodiny stejně, tulí se, opatruje babičku i dceru, rozdělila si rodinu v míře poslušnosti. Tam je hierarchie pevně daná a lidem dá hodně práce v tomto žebříčku postoupit.

A ještě o jednu zkušenost z výchovy bych se chtěla podělit, i když si nemyslím, že se tomuto problému dá vyhnout docela. Kim jako pětiměsíční štěně strávila s námi v domě (tedy spíš se mnou) jedny z posledních bouřlivých velikonoc u nás na vesnici (teď už je klid). Do pozdního odpoledne se tenkrát trousily tlupy opilců, kteří lezli do domu, hulákali, smrděli a hlavně mě bili. Od té doby je velmi nedůvěřivá k mužům obecně, pokud je doma, je vyloženě ostrá k příchozím - pouze mužům. Ženy a děti mají stále její důvěru. Její obavy z nápřahu jsme těžce odstraňovali na cvičišti, postoj k mužům, kteří k nám jdou na návštěvu, už asi nikdy nezmění.

Podle mého jsou berňáci dokonalým psem i pro kynologa začátečníka. Jsou klidní a rozvážní, dají se vycvičit úplně ke všemu. Protože z historie svého rodu byli zvyklí pracovat, jakoukoli práci pro svého pána dělají s obrovským nadšením. Dopřát jim plnění nějakých pravidelných úkolů je to nejlepší, co pro svého psa můžete udělat - parkury agility, klasický výcvik nebo praktické úkony v hospodářství. Chcete-li je jen vychovávat, aby respektovali rodinné zvyklosti - dobře. Chcete-li je cvičit ve služebním výkonu, můžete myslet na nejvyšší mety, dokážou úplně všechno. Přála bych vám vidět a slyšet, s jakým úžasem hodnotí rozhodčí i diváci nadšené a bezchybné výkony Adama z Týnské pily Andrey Faltysové v soutěžích ZVV2.


Všem hezký den Přeje Eva Hudečková