Archiv konference/024 - Eva Hudečková - Re. Pozdrav a dotaz...

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/024)
číslo: 24 / 97
předmět: Re: Pozdrav a dotaz...
autor: Eva Hudečková
datum: 16.01.2002 09:03
předchozí: 023
následující: 025

Příspěvek s názvem Re: Pozdrav a dotaz... zaslal Eva Hudečková 16.01.2002 09:03 do konference bernaci@pandora.cz.


Vítám všechny členy Vaší rodiny mezi nadšené majitele berňáků. Povahově ideální plemeno je pro zkušeného chovatele velmi příjemným překvapením a pro začátečníky velkou výhodou.

Vaše jedenáctitýdení fenka, pokud byla i u chovatele zvyklá na venkovní odchov či častý pohyb venku, je už poměrně dobře vybavená pro pobyt venku. Jistě ji však, pokud udeří takové mrazy, jako před Vánoci (-16), vezmete na noc domů. Pokud ji chcete zvykat na výhradní pobyt venku, nedoporučuji ji brát k posteli. Je to velmi společenské plemeno fixované na pána a jeho rodinu a zavřené dveře domu bere jako velký trest. Naše Kim s námi bydlí a má volný průchod všemi prostory mimo ložnic. Je velmi spokojená, když mi při práci může ležet u nohou. Když nikdo není doma, jsou tito psi relativně ostražitými a respektovanými hlídači a venku jí bude jistě velmi dobře. S pobytem v kotci, ve dnech, kdy musíme na celý den odjet, mám velmi špatné zkušenosti. Možná plynou ze "zhýčkanosti" naší přítomností, ale Kim se v době pobytu v kotci nejen nevymočí ani nevykálí, ale také nežere a nepije, což považuji za nejpádnější důvod ji v kotci nedržet. Myslím, že i historie plemene ukazuje, že psi byli zvyklí v průběhu dne i noci dávat pozor na celé hospodářství včetně chlévů a tento styl jim vyhovuje nejvíce.

To, že by fenka nezalezla do teplého pelíšku je asi planá obava, ale můžete jí pomoci tím, že požádáte předem chovatele, aby mezi štěňátky nechal nějaký kus hadru, který může postrádat. Až si pro tu vaši slečnu přijedete, hadr si odvezete s sebou a dáte na místo, které budete považovat za nejvhodnější k odpočinku - ve vašem případě tedy do zateplené boudy. Pachy sourozenců ji budou jistě v prvních dnech přitahovat.

Pokud se týká zdravotních problémů - nejčastější a ne tak nebezpečné, jak to na první pohled vypadá, jsou mokvavé dermatitidy. Je až s podivem, kolik problémů se objevilo v uplynulém období velkých mrazů, kdy by to logicky člověk nepředpokládal (vždycky je to horší v mokrém teple, při línání, kdy se pokožka pod odumřelou srstí zapařuje). Navíc se onemocnění objevovalo i u jiných plemen (retrívři), kteří jimi tak často netrpí. Prvním příznakem, který chovatel nemusí nutně hned zaregistrovat je drbání a lízání postiženého místa. Varovné je, když chlupy na tomto místě zůstávají slepené. To už poškozená kůže produkuje sekret, který dráždí k dalšímu kousání a v důsledku k erozi stále většího okolí rány. I když pohled na takto postižené místo může být velmi dramatický, ujišťuji Vás, že se vždycky zhojí bez následků - jizev a dobře zaroste srstí. I toto je v podstatě problém, který v opakovaných případech nezaslouží návštěvu veterináře. Pozor však na masivní rozšíření, které může vést k celkovému onemocnění s teplotami a nechutenstvím. Pak je to na antibiotika injekčně. Jinak to může trošku zkušenější chovatel zvládnout sám. První pomocí je okamžité vystříhání místa se širokým dvorcem zdravé kůže okolo. Je potřeba, aby se dlouhé chlupy z okolí nedostávaly do rány a nemohly ji dál dráždit. K ošetření se používá řada roztoků, které vysušují - Solutan, gentiánová violeť, heřmánek, řepík. Osvědčil se mi po takové koupeli rány a osušení zásyp Aviril H (na dětské prdelky).

Přeji Vám i Vaší rodině hodně krásných chvil s fenkou nejtvárnějšího a nejpřítulnějšího psího plemene, které jsem kdy potkala.

I vám všem úspěšný rok a pevné zdraví přeje Eva Hudečková