Archiv konference/026 - Eva Hudečková - Re. Pozdrav a dotaz...

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/026)
číslo: 26 / 97
předmět: Re: Pozdrav a dotaz...
autor: Eva Hudečková
datum: 16.01.2002 10:13
předchozí: 025
následující: 027

Příspěvek s názvem Re: Pozdrav a dotaz... zaslal Eva Hudečková 16.01.2002 10:13 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobrý den,

Máte-li obavu ze vztahu mladé fenky k pejskům a potomkovi, můžu Vás ujistit, že tohle plemeno jako žádné jiné má tak silně zafixované vlohy strážce a ochránce, že by svému okolí v tomto směru nemohla být vůbec nebezpečná. Naše Kim odchovávala i koťata od samého porodu. Dokonce je olizovala, když se narodila a je zajímavé, že jí to kočka - matka v klidu dovolila. Zřejmě si byla jistá, že jim nic neudělá.

Se vztahem dětí a berňáků mám ty nejlepší zkušenosti. Přestože Kim dobře hlídá a je relativně velmi ostrá na příchozí muže (za to může její zkušenost ze štěněcího věku, kdy se u nás konaly velmi bouřlivé Velikonoce a opilí chlapi řvali po domě a bili mě), jakékoliv cizí dítě, i když s tímto "nepříjemným chlapem" přichází, je tabu. Nikdy by mu neublížila a velmi nadšeně se nechá muchlat. Pokud dojde na něco, co by jí bylo nepříjemné, vyklidí pole.

Jestliže se rozhodnete pro pobyt v kotci, je občasná kontrola asi nejlepším řešením, protože z nastoleného režimu se dá vždycky slevit. Zpřísnit to jde ale mnohem hůř, to Vám jako zkušenému chovateli asi nemusím moc zdůrazňovat. Ještě jednu zkušenost jsme s Kim udělali. Máme sice oplocený pozemek, ale jen pro formu, místo branky jsou volné průchody. Když byla Kim malá (od 3 měsíců) a potřebovali jsme odjet na delší dobu (půlden), nechali jsme ji s obavami zaopatřenou potravou a vodou před domem (v té době ještě nebyl ani kotec - i proto, že si na něj nezvykla zpočátku, se v něm asi necítí dobře). Sousedi, kteří pracovali na poli, mi po návratu líčili, jak seděla či ležela u dveří, hrála si s hračkou a vzdálila se jen na močení a kálení. Zavírat jí by nemělo být nutné příliš dlouho (podle mého trochu extrémního názoru by to nemuselo být déle než dva dny, kdy si štěně zvykne na pravidelné krmení a hrátky). Pokud nechcete, aby si zvykla lehat u dveří, bude to nutné. Ale stejně si nejsem jistá, že až ji necháte volně, že si tohle místo nezvolí alespoň jako alternativu v době svého volného pohybu. Vždycky bude usilovat o to, být Vám co nejblíž.

Zdraví Eva Hudečková