Archiv konference/027 - Michal Jurosz - Re. Pozdrav a dotaz...

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/027)
číslo: 27 / 97
předmět: Re: Pozdrav a dotaz...
autor: Michal Jurosz
datum: 16.01.2002 16:02
předchozí: 026
následující: 028

Příspěvek s názvem Re: Pozdrav a dotaz... zaslal Michal Jurosz 16.01.2002 16:02 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobrý den,

Naši Betty jsem si přivezli ve stáří již osmi týdnů. Zabydlení jsem měl na starost já. Hned po příjezdu jsme Betty umístili do otevřeného kotce a nechali trochu očichat nové prostředí. Z kotce se vydávala na průzkum okolí. Jakmile ji něco vylekalo hned se tam vrátila. Byl to určitě správný krok.

Nejhorší byla asi třetí, čtvrtá a pátá noc. Neměli jsme bohužel žádný předmět s pachem jejího minulého domova a sourozenců. Betty byla za první den hodně utahaná i když během dne několikrát spala. Večer vše vypadalo dobře. Betty znovu usla a byl klid. Nechal jsem si otevřené okno, které je však na opačné straně domu než je umístěn kotec. Již asi ve dvanáct hodin mě probudilo kňučení. Nebylo to sice tak hlasité, ale já měl tu noc lehké spaní, tak jak jsem chtěl. Vzal jsem tedy spacák a šel spát do kotce s hlavou do boudy. Tu noc již byl klid. Druhý den to bylo podobné akorát jsem již nespal doma, ale rovnou za domem, kde bylo lépe slyšet, ale Betty nevěděla, že tam jsem. Znovu jsem se někdy po půlnoci přesunul do kotce. Jsem rád, že Betty nemusela naříkat celé první dvě noci v úplně cizím prostředí. Třetí noc jsem však již byl tvrdší a šel jen asi dvakrát Betty utišit.

Na vesnici mají nově zabydlená štěňata to štěstí, že první obyvatelé domu vycházejí ven nakrmit zvířata již před šestou ráno. To již přestanou naříkat a tmavou smutnou noc nahradí den. Také na noční nebo spíše ranní kňučení jim odpovídají pejsci sousedů.

Další noci již Betty zůstávala zavřená v kotci sama. Jednou jsem ji vždy šel utišit a pak raději zavřel okno. Kromě toho otec chodil ven utěšovat taky a brzy ráno vstával a Betty pouštěl. První noci o samotě se štěňátko většinou také počůrá. Již bohužel nevím jak dlouho to trvalo než si Betty zvykla a v noci byl úplný klid.

Dnes je Betty dospělá fena a všichni doufáme že se to minulý týden povedlo a za dva měsíce bude mít štěňata. Jinak ještě poznámku Betty je skoro celý den puštěná (máme velkou zahradu). Zavíráme ji jen občas když musí být vrata otevřená. V boudě spí jen za špatného počasí. Když je hezky spí kdekoliv před domem. V zimě ji otec nechává většinou spát uvnitř v domě za dveřmi kde je tepleji. Já s tím ale pokud je venku tepleji než -10 stupňů C nesouhlasím. Podle mě je např. pro srst psa střídání teplo zima horší než jen zima (pokud nejde vyloženě o zdraví). Přece jen pes domácí již není vlk. Ale to už jsem se dostal od tématu zabydlení štěňete někam jinam.

K zdravotním problémům u nás patří blechy (v okolí je spousta nepapírovým pejsů o které se majitelé moc nestarají), klíšťata a poslední podzim také dvakrát problémy se srstí (asi mokvavá dermatitida). Jinak klouby máme naštěstí vpořádku.

Přeji úspěšné zabydlení nového člena rodiny.