Archiv konference/029 - Eva Hudečková - Re. První porod feny.

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/029)
číslo: 29 / 97
předmět: Re: První porod feny.
autor: Eva Hudečková
datum: 12.03.2002 09:36
předchozí: 028
následující: 030

Příspěvek s názvem Re: První porod feny. zaslal Eva Hudečková 12.03.2002 09:36 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobré dny i Vám,

naše Kim měla v prvním vrhu 13 narozených štěňat, porod proběhl na konci devátého týdne (krýt jsme byli v neděli, rodila od pátečního odpoledne do sobotního poledne). Takže se zřejmě úvaha o souvislosti počtu štěňat s délkou březosti nedá nazývat pravidlem.

U porodu jsem žádné zvláštní komplikace nezaznamenala, snad jen první narozené štěňátko ji velmi překvapilo. Nevěděla, co se děje a i kdyby bylo životaschopné, nechala by je zadusit v plodových obalech. Štěně bylo ale velmi malé a bez sacího reflexu. Chvíli to trvalo, než se při jeho olizování novopečená matka naučila zacházet se svými potomky. Vzhledem k počtu narozených štěňat jsem tohoto jedince utratila injekcí anestetika na pobřišnici. Podle veterináře bylo docela velké štěstí, že jako první vyšlo právě toto malé štěně (nazval ho Ježíškem pro ty ostatní), protože otevřelo porodní cesty mladé feny. Kdyby se jako první rodilo štěně (pes) větší, mohlo by to způsobit komplikace. Mezi jednotlivými porody byla vždy tak 90 minutová přestávka, v sobotu brzy ráno se narodilo jedno štěně mrtvé. Zřejmě se udusilo plodovou vodou - přestávka mezi porody byla v tomto případě téměř tři hodiny. Obecně pro mě z toho vyplývá zkušenost, že do dvou hodin přestávky mezi porody se ještě nic neděje, pak už je třeba uvažovat o ukončeném porodu nebo nějakém problému. Zvlášť v případě, že fena má stahy déle než dvě - tři minuty. Po této době intenzivního nucení se vždycky podařilo štěně přivést na svět. Pokud by toto úsilí trvalo déle, volala bych veterináře. Přestože mám střední veterinární školu, ani já bych si netroufla fenu vyšetřovat vaginálně a cokoli korigovat. Na to ji mám moc ráda. Určitě přijde řada na podvazování pupeční šňůry. Nejlepší je chirurgické hedvábí - je dostatečně pevné a silné, dají se s ním dobře dělat uzlíky, které nepovolují, jinak si připravte pevnou, silnější nit. Stalo se v několika případech, že se pupečník utrhl příliš blízko u bříška štěněte a hodně krvácel, pak je nutné jej podvázat. Stejně tak v případě, že se neutrhne a je potřeba jej přestřihnout - nejdříve podvazovat, pak asi 4 cm od bříška ustřihnout. Měla jsem po ruce silnou dezinfekci ve spreji. Po jejím použití je zaručena nejen asepse, ale silný lihový roztok také pomáhá rychlejšímu zaschnutí pupečního pahýlu.

Pokud očekáváte více než osm štěňat, bylo by dobré se připravit na dokrmování. Je potřeba, aby se všechna štěňata napila v prvních dnech po porodu přibližně stejně mleziva (zajišťuje imunitu v prvních týdnech života), neměla by ale hladovět. Proto je nutné při větším počtu štěňat je střídat u struků a do sytosti dokrmit kravským mlékem obohaceným o bílek a rybí tuk. Přesný recept v případě potřeby dodám. Lahvičky pro kojence jsou tou ideální velikostí pro toto plemeno.

Pokud bude štěňat ideální počet, v prvním měsíci je obstará fena, na regulérní a náročnou mateřskou se připravte v druhém měsíci. Po porodu fena nechtěla moc žrát, pozřené plodové obaly způsobily průjem. Zabral bylinkový čaj. Poté jsem krmila ad libitum - tedy stále k dispozici měla granule a vodu. Mezitím jsem jí přilepšovala vařeným masem s obilovinami, ovesnou kaší, tvarohem a kvalitu mléka podle našeho veterináře ovlivňuje (zvlášť při počtu našich odchovaných štěňat) pravidelný přísun ořechů. Každý večer jsme si s Kim sedli a loupali jí lískové a vlašské oříšky. Sliny jí tekly až po náprsence, mám pocit, že to patří k jejím nejkrásnějším vzpomínkám na mateřství.

Napadá-li Vás ještě nějaká konkrétní otázka, dejte vědět. Přeji nekomplikovaný porod v tomto krásném jarním období. Užijte si každý den, fotografujete a zapisujte. Po pár týdnech se všechno slije do jedné krásné vzpomínky, neboť je to v druhém měsíci kolotoč dokrmování, úklidu a her.

Hodně štěstí přeje Eva Hudečková