Archiv konference/054 - Kubec J. - Re. Stavba kotce

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/054)
číslo: 54 / 97
předmět: Re: Stavba kotce
autor: Kubec J.
datum: 14.11.2002 09:56
předchozí: 053
následující: 055

Příspěvek s názvem Re: Stavba kotce zaslal Kubec J. 14.11.2002 09:56 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobrý den,

Máme roční fenku, kterou jsme si přivezli letos v lednu. Těsně před příjezdem jsem jí udělal zateplenou boudu i s elektrickým vytápěním ("je to malé štěňátko, aby mu nebyla zima", kterou jsme umístili do připraveného krytého kotce cca 3x3m. První dny jsme jí na noc do kotce zavírali (a chodili ji nenápadně v noci kontrolovat). Pokud víme, tak do dnešního dne v boudě nespala ani jednou ! Po několika dnech jsme ji přestali zavírat a od té doby spí přímo přede dveřmi (zapuštěný zvýšený vchod - názorně lze vidět zde: hlidac2.jpg) nebo před domem na chodníku (a nebo rovnou ve sněhu). Takže snahy o to, aby nám nelehala přede dveřmi a chodila na noc do boudy jaksi neměly pražádný úspěch. Vzhledem ke zdraví (včetně nepříjemné dermatitidy) se snažíme hlavně aby ležela na suchém a čistitelném povrchu.

Z boudy už nám mírně vyrostla, takže jsem se rozhodl podniknout ještě jeden pokus a postavit jí větší boudu s předsíní. Rozměry se nám ustálily po delším pátrání na internetu na velmi podobných rozměrech jako na nákresu od paní Hudečkové. Snad jen malinko delší (přání manželky - co kdybychom někdy měli štěňátka) - resp. bych řekl, že nákres má trošku prohozené kóty (C a B při pohlednu zepředu bych prohodil). Je asi vhodné, když lze kotec nebo boudu umístit tak, aby pes viděl na vchod domu a vchod na pozemek. Je pak asi větší šance, že boudu bude používat. Samozřejmě také místo, které je trošku kryté před větrem. Zavírání kvůli návštěvám je při jen nejzákladnějším výcviku zbytečné, nehledě k tomu, že berňáci jsou k dospělým i dětským návštěvám naprosto v pohodě (alespoň dle zkušenosti naší a našich známých).

Ještě jsem si vzpomněl na jednu humorně poučnou historku. Známí našich známých jednou nemohli najít k večeru synka, už hledala celá vesnice, pročesávali břeh u řeky apod. a když už chtěli zoufalí volat policii, tak tatínek zkusil naposledy zařvat na zahradě a tu najednou se z boudy ozval právě probuzený potomek, který si tam zalezl hrát a usnul. Z tohoto příběhu je s trochou nadsázky také vidět, že berňáci nejsou typičtí stopaři a boudu skutečně moc nepostrádají.

Přeji Vám krásné zážitky s tímto vynikajícím plemenem a větší vytíženost vybudované boudy.

S pozdravem Kubec J.