Archiv konference/062 - Jarka Sojková - Akce KŠSP - pokračování

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/062)
číslo: 62 / 97
předmět: Akce KŠSP - pokračování
autor: Jarka Sojková
datum: 07.01.2003 10:05
předchozí: 061
následující: 063

Příspěvek s názvem Akce KŠSP - pokračování zaslal Jarka Sojková 07.01.2003 10:05 do konference bernaci@pandora.cz.


Vážení, ráda bych ještě doplnila svůj příspěvek z dnešní půlnoci. Je pravdou, že je potřeba spoustu věcí změnit, ale musím a jsem povinována, vzhledem ke svému předchozímu příspěvku také napsat objektivně o posledním svodu mladých a bonitaci.

Na svodu mladých jsme byly s dcerou na poslední klubové výstavě v Zárybniční Lhotě v neděli. Měli jsme tam téměř půlku vrhu (4 štěňata). Je pravdou, že nejsem v klubu dlouho (necelé 4 roky), ale takhle dobře připravený svod jsem ještě nezažila, přesto, že bylo přihlášeno snad na 100 zvířat. Na jedné z chatek byly vyvěšeny seznamy vrhů, tak jak jdou posloupně časově za sebou, takže si každý mohl velmi dobře odhadnout, podle toho, kdo právě byl v kruhu, kdy asi přijde na řadu. To je výborný nápad, obzvláště vzhledem k tomu, že většina kl. akcí je na podzim nebo na jaře a bývá i dosti krutá zima. Hned po svodu dostávali přítomní majitelé ml. zvířat kartu, kde bylo kompletní hodnocení zvířete od komise, tak jak bylo předneseno. Pokud ji nedostali na svodu, byla jim ne za dlouho doručena. Nám, jako chovatelům, přišel výsledek hodnocení přitomných štěňat z vrhu asi do měsíce, což považuji za výborné.

Další mou čerstvou zkušeností byla bonitace v Radíkově. Opět byl připraven a vyvěšen seznam, kdy byla bonitovaná zvířate rozdělena do několika skupin a vždy proběhla bonitace té určité skupiny a pak byla přestávka. Vzhledem k tomu, že celý den lilo jako z konve to opět bylo výborné. Měření probíhalo v budově. Jediné, co bych maličko vytkla bylo to, že občas člen komise, který četl rozhodnutí, nemluvil do mikrofonu, takže nebylo rozumět, Ale i to se po připomínce z řad diváků zlepšilo.

K připomínce jednoho z Vás ohledne MUDr. Brodana a jeho ochotě. I já se musím v tomto směru připojit, jelikož mi přijel z Berouna ke Slanému pomoci s porodem naší feny, kdy jsme nemohli dostat "ven" 13té mrtvé štěně po 38 hodinách porodu a všichni veterináři (známí i neznámí) byli na školení v Hradci Králové. Tudíž bychom museli s čerstvou rodičkou na nějakou non-stop kliniku do Prahy a doma 10 novorozenců. Je pravdou, že nám možná i zachránil fenu. Za tento čin a jeho přístup jsem mu nesmírně vděčná a budu až do smrti. A také jsem mu to sdělila v osobním dopise.

Přesto nesouhlasím a nemohu souhlasit s jeho chovatelskými praktikami, jak co se týče feny (po dvou hodněpočetných vrzích, další krytí p¨ři dalším hárání, což je podle řady kynologů týrání feny chovem).

Dále, co se týče nakrytí široké populace fen v ČR jeho psem Finem z Akátové aleje, kdy kryl i feny s DKK 2 psem, který má DKK 1. Podle mého názoru by se toto vůbec nemělo stát. Fin je pěkný pes, ale všeho moc škodí. Toto by poradce chovu nikdy neměl dopustit, natož udělat.

Takže, bohužel, můj postoj k MUDr. Brodanovi je rozporuplný a tudíž se cítím velmi trapně ve vztahu k jeho osobě.

Další otázkou je jeho veřejné vystoupení na klubové výstavě, kdy jsem slyšela z mnoha a mnoha úst ostrou kritiku na jeho oblečení a vystoupení a žvýkačku v ústech, když vedle stáli švýcarští rozhodčí (pomalu ve večerním oblečení).

Takže, to by tak asi byl další můj příspěvek do diskuse. Nechci, abych působila jen jako kritik a věčný rebel. Pokud jsem s něčím spokojená, práci velmi ocením a dám to i vědět dál. A poslední svod i bonitace byly super. Jsem si vědoma toho, že členové výboru vše toto dělají ve svém volném čase a dobrovolně, což také oceňuji, protože vím, že něco pořádat a vše mít super je velmi těžké. Ale bohužel je to jen jedna stránka mince. ;-)

Se srdečným pozdravem Jaromíra Sojková