Archiv konference/067 - Eva Horová - Re. Re.

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/067)
číslo: 67 / 97
předmět: Re: Re:
autor: Eva Horová
datum: 11.1.2003 21:00
předchozí: 066
následující: 068

Příspěvek s názvem Re: Re: zaslal Eva Horová 11.1.2003 21:00 do konference bernaci@pandora.cz.


Zdravím všechny účastníky konference, nedá mi to a musím se zapojit do debaty jako odpůrkyně názorů paní (sl.) Suché. Její názor na pracovní třídu mi s prominutím připadá poněkud hloupý. Zřejmě je založen na nezkušenosti s jakoukoli výchovou a výcvikem psa. Podle mého názoru je jakýkoli výběr psů zařazených do chovu lepší než žádný, a o to se v tomto případě ani nejedná. Švýcarská strana bude těžko upravovat standard jen proto, že v Čechách mají berňáci na výstavách otevřenou také pracovní zkoušku a zavádět zkoušku z výkonu jako podmínku chovnosti. Samozřejmě že jde o to, aby se tituly dostaly i na další psy. Je přece jen na rozhodčích, jak budou hodnotit psy v pracovní třídě, co jim odpustí či neodpustí. Podle mě jsou psi ocenění v pracovní třídě mnohem hodnotnější než psi z třídy otevřené. Kromě pěkného vzhledu, který je daný přírodou a trochou péče majitele, musí pes v třídě pracovní prokázat také nějaké schopnosti, prokazuje podstatně zřetelněji povahové kvality, a ty by měly být to nejdůležitější, to by mělo být ten vrchol, o který by se měli chovatelé starat. Chovat psy vynikajících povah. Špatně vybarvené odznaky nikoho ani neohrožují, ani nikomu neuhlehčují život. Dobře vychovaný a vycvičený pes, nebo jeho opak, tohle však dělají. Upravit psa na výstavu trvá několik hodin, vycvičit psa ke zkouškám trvá několik měsíců a dá to člověku opravdu zabrat. Proč tedy nedopřát majitelům i psům radost z titulu, který by třeba ve třídě otevřené nedostali. Navíc, jak dokazují psi ing. Procházkové, která se stává poslední dobou jakýmsi fackovacím panákem výboru KŠSP, lze spojit oboje, krásné psy připravit na zkoušky. Kdyby ing. Procházková přihlásila Dumbu nebo Aranku do třídy pracovní, jen těžko by se jí dalo podsouvat, že se snaží snadno získat nějaký titul.

A ještě ke stížnosti Jarky Sojkové na "rychlost" práce pana Němce. Já má stejnou zkušenost s dopisem pro švýcarský klub ve věci dr. Nesvadby. O to, zda dopis odešel jsem se začala zajímat až po době, ve které už měl být odeslán. V tu chvíli nebyl ani přepsán z rukopisu ze schůze, natož přeložen. Možná, že by byl ve stejném stavu dodnes. Dodnes jsem také nedostala stanovy klubu a odmítám námitku, že si je mohu stáhnout z Internetu. Ne všichni členové klubu jistě mají tuto možnost a všichni bez výjimky by stanovy měli mít. Stejné je to s katalogem chovných psů. Měla jsem dojem, že na něj jako člen mám nárok. Dodnes jsem ho však nedostala. A zde také neplatí námitka o nákladech na jeho tisk (ty se dají snadno snížit třeba jen pořízením levnějších desek), ani námitka o nevhodnosti nebo nespolehlivosti programu, ve kterém je dělám. Na světě přece neexistuje jen tento jediný program. Jak to dělají jiné kluby? Tesají do kamene? Ne, pořídily si jiný program, který funguje. Dr. Doubkovi jsem v Třeboni nabízela jsem pomoc svého kamaráda, dodnes čekám na podklady, podle kterých by měl být program sestaven. Pan Kárník to podle mého pojemnoval správně, a konec konců se o tom zmiňuje i paní Suchá (ovšem jen v souvislosti s ing. Procházkovou), buď musím počítat s tím, že mě práce v klubu bude stát čas, nebo to nebudu dělat.

Mám dotaz do co nejširší diskuse:

Jaký máte názor na sledování dysplazie kyčelních kloubů? I když chápu, že zdravotní hlediska, ke kterým by se mělo přihlížet při výběru chovných jedinců, směřují hlavně k omezení nárůstu populace psů (a to zvláště u dysplazie), asi by měla být vyhodnocována jednotně a podle daného metodického pokynu. To se u dysplazie neděje nikde ve světě, neexistuje přesná metodika ani snímkování, ale hlavně vyhodnocování snímků. Uvědomíme-li si, že němečtí ovčáci jsou u nás už do chovu vybírání také podle stavu kyčelních kloubů už třicet let, už by se u nich dysplazie neměla objevovat a stále je tu. Také: jak mohou nuloví rodiče po nulových prarodičích splodit štěně, které má dvojkové postižení kloubů?

Všechny zdraví Eva Horová