Archiv konference/069 - S. Suchá - Odpověď

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/069)
číslo: 69 / 97
předmět: Odpověď
autor: S. Suchá
datum: 12.1.2003 14:33
předchozí: 068
následující: 070

Příspěvek s názvem Odpověď zaslal S. Suchá 12.1.2003 14:33 do konference bernaci@pandora.cz.


Přeji všem hezké nedělní odpoledne,

po reakcích pí. Horové a pí.Sojkové si dovolím jim (i Vám) odpovědět. Obě dámy si hrubě pletou pojem výcvik a výchova. Dokonce bylo naznačeno, že svá zvířata nechávám volně, nudit se a bez výchovy. Žádný pes, ať už je to kříženec velikosti králíka nebo papírový krasavec - hora dobroty zvíci telete by neměl zůstat bez výchovy.

Tudíž jak je to u nás: vlastním 7 psů a už z toho důvodu si jasně nemohu dovolit nechat své psy bez výchovy. Mí psi jsou poslušní, ovladatelní a denně s nimi pracuji. I mimo dům, kdy chodíme na procházky i s 5 psy naráz býváme zdrojem obdivu, jak dokonale jsou zvládnutí, sehraní a poslušní. Co se týče jejich využití (a mé údajné lenosti). Mí psi mají přesně tu práci a využití, ke které byli vyšlechtěni, tj. práci na statku. Od péče o dobytek, nahánění a tahání vozíků, až po asistenci při jakékoli činnosti pána.

Na cvičiště s nimi nechodím, to máte pravdu, nevidím důvod proč. Ale jestli jste si obě všimly a lépe přečetly můj příspěvek, psala jsem, že za práci pro psy a jejich majitele paní Sojkovou vysoce hodnotím. Na výcvikovém táboře jsem skutečně nebyla, při svém pracovním vytížení - ráno zaměstnání (pracuji jako projektant), odpoledne práci na statku na to skutečně nemám kdy. Věřím Vám (a Váš článek jsem četla), že atmosféra na vašich táborech je báječná, proč ne?

Ke třídě pracovní: Ne, nesouhlasím s rozhodnutím nejv. org. KSSP, ale respektuji jej. Každý máme(už 12 let) možnost říct otevřeně svůj názor, ne?

Vaše berňáky, paní Sojková, znám a rozhodně si nemyslím, že by to byly obludy. To jsem nikdy neřekla a pokud vím ani jsem Vás nejmenovala. Snad ale nebudete v těchto třídách startovat sama a ani na schůzi jste nehlasovala sama.

Jestiže je pes krásný, sebevědomý a přátelský (prostě jak má být), nepotřebuje berličku pracovní třídy a já před ním smekám. Jenže pro posuzování třídy pracovní a třídy třeba otevřené jsou snad trochu jiná kritéria (jinak by to nemělo smysl), ale na konečném výsledku (titulu) není vidět, kde(ve které třídě) ho pes získal. A co se týče povahy (která se při posuz. ve třídě otevř. lépe pozná), povahu psa při zařazování do chovu má za úkol posoudit bonitační komise. Ta může vzít v potaz ev. dosažené zkoušky.

Co se týče vyhodnocování DKK s Vámi oběma souhlasím. Při takovém způsobu hodnocení to opravdu nemá valný smysl.

A ještě se vrátím ke krytí Finnem u Ištvaníkových. Obě feny měly krycí list vystaveny na Finna nebo je majitelé prostě jen neuhlídali? To totiž z Vaší poznámky pí. Sojková není jasné.

S pozdravem Suchá