Archiv konference/070 - Eva Horová - Re. Vše kolem KŠSP a věci související

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/070)
číslo: 70 / 97
předmět: Re: Vše kolem KŠSP a věci související
autor: Eva Horová
datum: 12.1.2003 20:57
předchozí: 069
následující: 071

Příspěvek s názvem Re: Vše kolem KŠSP a věci související zaslal Eva Horová 12.1.2003 20:57 do konference bernaci@pandora.cz.


Děkuji za zprávu o DKK Jarce Sojkové, ale zajímá mě spíše něco úplně jiného. To, že tento způsob posuzování stavu kyčlí slouží jen k obohacování posuzovatele, je patrné na první pohled. Ještěže se u nás stále mluví o podplácení. Tohle je zářný příklad, kde všude se dá uplatnit. Nicméně:

Zajímaly by mě zkušenosti majitelů BSP, jejichž psi mají klouby podle posudku horší než 1/1. Jak se dysplazie na psovi projevuje? Bolestí, nechutí se hýbat? Jak rychle je unaven? Vytvořila se na postiženém kloubu artróza, vydrží nebo nevydrží pes delší dobu chodit, špatně se zvedá? A na druhou stranu, jak byli postiženi rodiče? Měli by mít maximálně 1/1, nebyli však horší? Nebo naopak lepší? Myslím, že by stálo za to, shromáždit informace o stavu a problémech postižených psů, ale také o způsobu jejich odchovu a prostředí, ve kterém vyrůstali. Prosím, máte-li nějaké zkušenosti nebo víte o někom, kdo takto postiženého psa má, buďte tak laskavi a požádejte jej, aby se ozval. Bude-li informací dost, dají se nějakým statistickým způsobem vyhodnotit. Já vím jen o Elfovi Essi, když ho však vidím, zdá se mi úplně zdravý. Třeba víte o problematických jedincích.

Předem děkuji Eva Horová