Archiv konference/072 - J. Kubec - Re. Vše kolem KŠSP a věci související

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/072)
číslo: 72 / 97
předmět: Re: Vše kolem KŠSP a věci související
autor: J. Kubec
datum: 13.1.2003 6:20
předchozí: 071
následující: 073

Příspěvek s názvem Re: Vše kolem KŠSP a věci související zaslal J. Kubec 13.1.2003 6:20 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobrý den

V uplynulých dnech jsem se ještě trošku vrátil k jádru současné diskuze - názor na klub a jeho vedení a snažil jsem se zeptat těch několika dalších chovatelů, kteří nemají čas, chuť nebo možnost účastnit se této webové diskuze. A zhruba se nejčastěji objevují tyto názory:

1. Přístup MUDr. Brodana k četnosti krytí je diskutabilní, ale dopad, který to způsobilo v zahraničí je velmi negativní (jen pro příklad: naše známá chtěla na podzim roku 2002 štěně ze zahraničí, obtelefonovala 20 německých chovatelů a z nich po zjištění, že je z ČR, ihned 19 ! odmítlo štěně dát do takových "rukou", dvacátá paní souhlasila, ale při dalším kontaktu - domluva návštěvy - odmítla již také s tím, že slyšela cosi a štěně už zadala někomu jinému; tohle už na náhodu budeme těžko svádět). V okamžiku, kdy vedení klubu ví, že ona (její jméno padlo na schůzi ve Lhotě) rozhořčená dánská představitelka rozeslala negativní dopisy na náš klub (resp. chov) snad do všech zemí Evropy a všech klubů (toto potvrdil i MVDr. Nesvadba), tak asi nezbývá nic, než rychle, rozumně a aktivně vše vysvětlit. A je v tomto okamžiku naprosto lhostejné, zda se onen problém na začátku "vejde či nevejde" do rámce platné chovatelské směrnice. Kdo jste byl ve Lhotě, tak jste viděli, jak toto vedení klubu konstruktivně řešilo.

2. Ceny www stránek. Pro mne a další chovatele není prvotní suma, ale obsah. A je-li obsah takový, jaký je, tak suma navržená na loňský rok i letošní je nehorázná. Doplnil bych rozpočet za provoz: Roční platba za doménu (pevně daná sdružením NIC): 800 Kč, webhosting klubových stránek: dá se odhadovat dle jejich rozsahu cca 200 až 600 měsíčně (větší platby jsou mrhání za prostor a služby, které jsou nyní nadbytečné). Zbytek peněz z rozpočtu stránek připadá již asi jen webmasterovi. Byl by hloupý, kdyby je nechtěl - když najde někoho, kdo mu je platí.

3. Podzimní kongres ve Švýcarsku. Opět téma přetřásané na schůzi ve Lhotě. Napřed se ohlásí, že přijede tolik a tolik účastníků, pak se zjistí, že nepřijede nikdo (a toto prezentoval i MVDr. Nesvadba, v tom okamžiku jediný, spojovaný z ČR), a nakonec přijede jeden (Ing. Procházková), čímž zase koukají ostatní na MVDr. Nesvadbu jaké že to má informace. Velmi zajímavý způsob, jak si vytvořit dobé jméno klubu a potažmo i chovatelů.

A takhle by se dalo pokračovat dál a dál.

Chyby děláme všichni, ale podstatné je, jak se k nim postavíme a jaké řešení v nepříjemné situaci (ať už ji zaviníme, nebo ne) přijmeme. Bohužel vedení klubu předvedlo většinou buď reakci žádnou, nebo odmítavou, zlehčující, nebo se snažilo hledat chybu jinde a na jiných. Řada členů klubu oslovila vedení nejen s připomínkami, ale i s konkrétními návrhy pomoci (např. provoz stránek), spolupráce (např. organizace akcí) a novými nápady (např. k obsahu stránek)). A reakce vedení ? Opět buď žádná, nebo spíše odmítavá. A výsledek se dostavuje...

Na příspěvek p. Suché bych jen doplnil: Vzhledek k poměrně krátké době našeho členství v klubu KŠSP a tím i malým zkušenostem a znalostem nebudu polemizovat o problémech odborných, ale zásadně nemohu souhlasit s názorem na jednání např. MUDr. Brodana. Nikoho z nás nic neopravňuje porušovat základní zásady slušného chování a jednání (a myslím si, že i vystupování ). A toto platí pro celý výbor.

Musím souhlasit se slovy p. Horové (a dalších) o tom, že práce v klubu stojí čas, a nemám-li jej, tak není nic jednoduššího, než to říci a předat funkci.

O výcviku a pracovní třídě si myslím, že je věcí každého, jestli těchto možností využije, či ne. Pro nás je např. výcvik jedna ze základních možností, jak psa (a samozřejmě i sebe) naučit základním povelům a chování psa (před lety tato "ovladatelnost" možná zachránila život mojí první fence kokra) a umožnit mu si zvyknout na ostatní, různé psy a různé vzruchy, které ho mohou v "normálním životě" překvapit. Je dobře, že podobné možnosti jsou a budou.

Zkusme se zamyslet, jak pomoci stavu, aby klub pomáhal, radil informoval. Proč např. rady prošlé touto konferencí (příjezd štěňátka, bouda, základní péče, choroby) a spusta dalších podobných informací včetně diskuze k nim není přímo na klubových stránkách ? To platí i pro výsledky výstav, včasné nabídky akcí, atd... Aby aktivita členů nebyla odmítána, zlehčována až zesměšňována, ale naopak využita při činnosti klubu a jeho členů. Aby se na schůzích řešily problémy psů, a ne lidí okolo nich.

S pozdravem
J. Kubec