Archiv konference/073 - Jarka Sojková - KŠSP a reakce na příspěvky.

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
< Archiv konference(Přesměrováno z AK/073)
číslo: 73 / 97
předmět: KŠSP a reakce na příspěvky.
autor: Jarka Sojková
datum: 13.1.2003 12:08
předchozí: 072
následující: 074

Příspěvek s názvem KŠSP a reakce na příspěvky. zaslal Jarka Sojková 13.1.2003 12:08 do konference bernaci@pandora.cz.


Vážení, srdečně všechny zdravím,

Dovoluji si reagovat na příspěvky do debaty, hlavně na příspěvek pí. Suché. Stále mi to nedá se nevrátit k problematice tř. pracovní na výstavách. Opravdu nejsem schopná vůbec pochopit, jak může být někdo proti.

Na svodech mladých a na bonitacích neustále slyšíme, jak se horší povahy, jak některá předváděná zvířata nic neumějí a vůbec ani neumějí chodit na vodítku (nemluvě o ukazování zubů a varlat). Na svodu mladých v Zubří nás dokonce vyzval MVDr. Doubek (mě a mého psa Larga), abychom ostatním předvedli, jak se vůbec zuby ukazují (a na Largovi to v klidu a nádherně předvedl). A když přijdeme s nápadem, aby byli majitelé psů motivováni, aby vůbec nějakým způsobem se mohli dozvědět, že se salašnickým psem se dá také dělat (pracovat) je "oheň na střeše". Co si budeme povídat. Z valné části je to opět díky nevraživosti vůči Ing. Procházkové, která před několika lety nějakým způsobem byla v organizaci tř. pracovní "namočená". Věřte, že v tomto případě nemám s ing. Procházkovou nic společného a ode mě dostala akorát vynadáno, že se zatím žádné výcvikové akce nezúčastnila.

Věřte mi, že jsem k této problematice přistupovala velice zodpovědně. Jednak znám názor MVDr. Nesvadby na výcvik ŠSP, který je veskrze kladný. Jednak jsem tř. pracovní u ŠSP konzultovala s těmitor rozhodčími-p. Tichá - předsedkyně sboru rozhodčích ČR, mezinárodní rozhodčí: p. Karban, p. Ing. Novák, p. Adlt, JUDr. Šimáčková, p. Svobodová - s těmito všemi osobně. Na výbor. schůzi, kde se připravoval dopis se žádostí a jeho příloha se vyjádřil p. Vondrouš a všichni naprosto shodně. Pokud si to pes nezaslouží, titul nedostane. Jsou rozhodčí a jsou tím vyhlášení, že i v jiných třídách udělí hodnocení V1 a titul nezadají. Někteří jsou tím vyhlášení, jako např. Dr. Beneš. Pokud jsem někomu z uvedených rozhodčích řekla, že panuje názor, že tituly z tř. pracovní budou "laciné" a že tam může bodovat i "zrůdička", tak se tomu všichni zasmáli a někteří dokonce nevěřili ani svým uším. Vždyť tento názor, který zastává převážná většina našeho výboru a někteří členové, dává jasně najevo, že tudíž naši rozhodčí jsou nekvalitní, když budou udělovat tituly nepěkných, ale cvičeným zvířatům se zkouškou. Navíc, do žádosti byly zakotveny i ty nejlehčí zkoušky. Např. ZOP, kterou udělal můj 11 měsíční pes s kamarádkou mé dcery na letním táboře a "levou zadní". Já jsem dělala ten den s Ambrou zkoušku vyšší.

Jistě pí. Suchá víte, jako poradce chovu, který se jistě zúčastňuje již něklik let různých výstav, že někdy (obzvláště pak na klubové výstavě) nastoupí do kruhu několik "krásou" srovnatelných zvířat a že by si třeba titul zasloužila i 3 zvířata. Co si budeme povídat, r.CAC je většinou na nic. Tak proč proboha neumožnit, aby i další pěkné zvíře mělo možnost titulu. Já opravdu nepochopím a na můj 50ti letý rozum to nejde, proč jsou lidé proti, proč jim nejde o to, aby co nejvíce našich miláčků cvičilo a abychom se navenek prezentovali jako super plemena. Jediné, co mohu k tomuto na závěr uvést je: NECHÁPU, NECHÁPU, NECHÁPU.

Ještě se vrátím ke těm tolik diskutovaným stránkám www. Píšete, že nebylo zadaleka ve skutečnosti tolik zaplaceno, co bylo uvedeno v rozpočtu. Ještě, že tak. Tak se nedivte, když řada lidí na ty naše "krásné" stránky občas zabloudí, povzdechne si a řekne: "zase nic nového" se zlekne předpokládaé částky na jejich jenom údržbu. A ještě hroznější to je, když jsou lidé, kteří nabízejí údržbu www. stránek zdarma. Pak není divu, že se členové proti tomu na schůzi postaví. No a věta, že to jde z našich peněz je samozřejmě myšlena tak, že to jde z peněz nás všech, tedy samozřejmě i z kapes členů výboru, protože i oni jsou členy klubu. Vidíte, jak se na tomto příkladu krásně ukázalo, že existují dva tábory MY (výbor a jeho příznivci) a VY /tj. ostatní členové, kteří ve všem, jako ovce s výborem ve všem nesouhlasí).

Já nechci v žádném případě vystupovat jako ortodoxní odpůrce výboru. Pokud něco výbor udělá dobře nebo v něčem dobře rozhodne nebo v něčem pomůže, tak to samozřejmě pochválím a velmi ocením. Ale dovoluji si tvrdit, že jako řadový člen mám právo, pokud se mi něco na práci výboru nelíbí, to zkritizovat. Obzvláště, když to zasáhne i nad rámec naší republiky a já osobně jsem na tom "bita" Viz: "šokující sdělení" a "kausa Dánsko" a další a další. Pochopte, že já požádám chovatelku (mimochodem dlouholetou) o pomoc, aby mi napsala v ang. Jazyce poptávkový dopis do Dánska na krycího psa a pčijde odpověď, ať to ani nezkouším, že tam díky MUDr, Brodanovi máme takovou ostudu, že poctiví chovatelé o nás, jako Čechy, ani nezakopnou. A to vše se seběhlo během 3 dnů. Vy byste nepodlehla emocím? Když se člověk snaží vyvinout maximální úsilí něco (alespoň maličko) v chovatelské práci dokázat (ne samozřejmě hned, ale za několik let. Mě je jasné, že moje fena, která navíc má ještě výstavní úspěchy a povedlo se nám přivézt krásná štěňátka od vyhlášeného plemeníka v záp. Evropě ihned a z toho důvodu NENÍ osvědčená a kvalitní) a tím si dovoluji odporovat názoru, že MUDr. Brodan jednal podle platné chov. Směrnice. Protože termíny "ovědčená a kvalitní fena a významné zahraniční krytí" mi ještě nikdo konkrétně nevysvětlil. Je to snad fena, která dokáže mít v 1 kal. Roce 3x štěňata? Je významné zahr. Krytí jakýkoliv plemeník mimo ČR?

Na tyto ozázky mi ještě nikdo nedokázal odpovědět.

Pochopíte jistě, že pak mám obavy, pokud si dovolím kritizovat práci výboru a kritizovat zodpovědnost a poctivost poradců chovu a další věci ve snaze o vylepšení (osobně opravdu proti nikomu nic nemám) o to, jestli nebudu "bita" u mých zvířat. Např. při vyhodnocování DKK. Běží o tom různé fámy, že na nulové zvíře má nárok jenom někdo.

I když musím naprosto korektně říci, že při svodu mladých v Zár. Lhotě, kde jsme měli 4 štěňata z vrhu, bylo jejich hodnocení naprosto korektní, pravdivé a poctivé. To aby na mě nepadlo podezření z paušální podujatosti proti výboru. Vážím si jejich práce, ale, dali se "na vojnu" a všichni s tím museli předem počítat, že to nebude jednoduché a tato práce není a nikdy nebude "vděčná". Protože tito lidé jsou samozřejmě více "na očích" všem.

To by tak byla asi moje reakce na poslední příspěvky a hlavně příspěvek pí. Suché, které samozřejmě také fandím, protože je to asi takový "blázen", jako já s dcerou.

Všechny srdečně zdravím a pište, pište

Ještě na závěr: 4.1.03 jsme ustavující schůzí založili u nás v Žižicích - Základní kynologickou organizaci. Cvičit budeme každou sobotu od 9,30 hodin, obrany budou podle prac. Vytížení figuranta. Dovoluji si tímto všechny, kdo čtou tuto debatu a nemají to k nám daleko, přijeďte se podívat.

Srdečně Jaromíra a Markéta Sojkovy