Akutní mokvavá dermatitida

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

Příčinou vzniku akutní mokvavé dermatitidy je nedostatečná ventilace pokožky, především pak v teplejších měsících, spojená s alergickou reakcí na bleší kousnutí, napadení klíštětem či zánětem análních váčků. Vznikají tak místa, která psa svědí. Toto svědění je navíc podpořeno dlouhým ochlupením, které se dostává do rány a nutí tak psa k lízání, drbání nebo dokonce k okusování rány, což poškozuje další okolí pokožky.

Příznakem onemocnění jsou mokvavé a narudlé části pokožky, které bývají zakryty slepenými chlupy, doprovázené škrábáním, olizováním nebo okusováním.

Při menším postižení není nutná návštěva zvěrolékaře, ale je třeba ihned odstranit chlupy z okolí rány do té míry, aby vůbec nedocházelo k dalšímu dráždění pokožky. Po vyčištění jemným dezinfekčním prostředkem se k ošetření používá řada roztoků, které ránu vysušují - Solutan, gentiánová violeť, heřmánek, řepík. Dá se použít i zásyp Aviril H. Pokud je však onemocnění rozsáhlejší, je třeba navštívit lékaře, neboť může vést až k celkovému onemocnění s teplotami a nechutenstvím. Při každé léčbě je samozřejmě nutné odstranit i příčiny onemocnění (blechy, klíšťata, ...).

Pro zamezení vzniku akutní mokvavé dermatitidy je potřeba uchránit psa před blechami a klíšťaty, pravidelně provádět čištění análních váčků, důležitá je i kvalitní péče o srst.

Související