Archiv konference/006 - Pavel Kárník - Příspěvek do konference

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
číslo: 6 / 97
předmět: Příspěvek do konference
autor: Pavel Kárník
datum: 16.05.2001 11:33
předchozí: 005
následující: 007

Příspěvek s názvem Příspěvek do konference zaslal Pavel Kárník 16.05.2001 11:33 do konference bernaci@pandora.cz.


Srdečně zdravím z Kolína všechny příznivce Bernského salašnického psa,

mé jméno je Pavel Kárník a jsem majitelem téměř roční fenky BSP Bessy Besarivo. Je to náš první pes (v dospělosti) a vybrali jsme ho po pečlivé úvaze jako vhodného k dětem a k domku na vesnici. Přesto, že mám velmi snadný přístup k literatuře o psech (jsem majitelem knihkupectví) a přečetl jsem o BSP snad vše co se dá, přesto některé rady zkušených chovatelů jsou nade vše. Naštěstí na internetu jsou rady k mání a všechny odkazy na užitečné stránky jsou na skvělé stránce bratří Juroszů http://pes.korab.cz/. Ti mně taky nenásilně vtlačili do účasti v této konferenci.

Z Bessy jsem zkusil snad vše co berňákům hrozí. Z nadměrného růstu tzv. horečku kostí (ostitis). Letos zjara si vykousala bok a hle na stránce http://www.sennenhunde.cz/ je článek MVDr. Lerchové o akutní mokvavé dermatitídě, kterou berňáci trpí. Nyní zase měla zánět horních cest dýchacích, který pravděpodobně chytla ode mne. Jinak však chov přináší spoustu radostí a překvapení. S přibývajícím věkem je fenka stále poslušnější, přestala utíkat a ke vzorné chůzi u nohy pomohl stahovací obojek, kterému jsem se bránil. Ostatních psů si nevšímá, rozčilují jí pouze někteří velcí psi a koně! Z kdysi tak zlobivého a živého štěňátka je rozumná a hodná mladá dáma. Nyní si známí u nás na vsi pořidili štěňátko BSP, kterému nyní naše Bessy musí důrazně vrčením domlouvat.

Teď se moc těšíme zda-li vyjde rtg. kloubů a následná bonitace, neboť se těšíme na štěňata a taky bychom si jedno chtěli nechat. I z těchto důvodů jsme absolvovali krajskou výstavu společenských plemen v Lysé n/L. a naše Bessy ji vyhrála. Konkurence pravda nebyla veliká, vítězství nemá tu hodnotu jako na speciální či mezinárodní výstavě, ale my jsme byli pyšní se zlatou a modrou stužkou na krku Bessy jako nikdy. Splnili jsme jednu z podmínech k uchovnění a navždy má v průkazu původu výborná 1.

Otázek, či nápadů mám ještě moc, ale uvidíme jak se to rozeběhne. Víc hlav víc ví a každá dobrá rada je k nezaplacení.

Pavel Kárník knihyukasku@razdva.cz