Archiv konference/009 - Michal Jurosz - Cvičitelnost berňáků ?

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
číslo: 9 / 97
předmět: Cvičitelnost berňáků ?
autor: Michal Jurosz
datum: 28.05.2001 23:04
předchozí: 008
následující: 010

Příspěvek s názvem Cvičitelnost berňáků ? zaslal Michal Jurosz 28.05.2001 23:04 do konference bernaci@pandora.cz.


Dobrý den,

naše Betty má už přes rok. Momentálně je zase v období kdy poslouchá podprůměrně. Její poslušnost je ale neustále úměrná času, který ji věnujeme. O prázdninách se ji budu konečně věnovat pořádně, co se týče výcviku. Chci také chodit na cvičák. Jaké jsou vaše zkušenosti s berňáky na cvičišti? Já osobně viděl v knížce o bsp fotografii se třemi berňáky, kteří měli velké množství zkoušek (jeden tuším 45?) a tak bych v tom neviděl problém.

Co se týče klíšťat, tak jsem zkoušeli jen obojek proti klíšťatům a blechám a bylo to o poznání lepší. Na česání jsme také už obyčejný hřeben vyměnili za "L hrábě" a jde to mnohem rychleji. Při česání však musí být Betty pořádně unavená nebo musí něco kousat. Množství vyčesaných chlupů nás taky udivuje.

Problémy se zdravím berňáků mě zarážejí. O populační genetice a zdravotních problémech čistokrevných "přešlechtěných" psů jsem nedávno dočetl knihu, ale že je to taková síla jsem netušil. Opravdu má většina chovatelů takové nepřijemné zkušenosti? My jsem měli dva pejsky typu pouliční směs a ti žili zdraví až do své tragické smrti. Náš zatím jediný "zdravotní" problém u Betty byl zaviněn z naší strany, kdy jsem jí dali kuřecí kosti (vypadaly, že nejsou tvrdé) a ta se jich pořádně s hltáním přežrala a dokonce pak i zvracela s krví (kuřecí kosti - NE) a celý další den nic nejedla. Kosti opravdu jen veliké, např. hovězí a v malém množství nebo vůbec.

S pozdravem Michal Jurosz

PS. Zdravím nového účasnika Michala Cieslara (ceco@email.cz) v konferenci. Je to můj kamarád (zatím ... :) ), který sice dva německé ovčáky nevycvičil, ale je velkým fandou berňáků a po přestěhování na vesnici si určitě nějakého obstará ... :))).