Archiv konference/068 - Jarka Sojková - Vše kolem KŠSP a věci související

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz
číslo: 68 / 97
předmět: Vše kolem KŠSP a věci související
autor: Jarka Sojková
datum: 11.1.2003 22:22
předchozí: 067
následující: 069

Příspěvek s názvem Vše kolem KŠSP a věci související zaslal Jarka Sojková 11.1.2003 22:22 do konference bernaci@pandora.cz.


Srdečně všechny zdravím.

Dovolím si pár připomínek k příspěvku pí. Suché. Nejprve bych však ráda uvedla, že si vážím každého příspěvku a každého, kdo má o chov, výcvik a vylepšování našich krásných mazlíčků zájem.

K případu krytí Finnem na fenu s DKK 2. Nejen fena pí. Dohnalové. Na podzim roku 2001 byla najednou nakryta matka i sestra naší fenky Ambry z Milešovské salaše, kdy druhá má DKK 1/2. Finn tam zůstal a Istvaníkovi měli najednou 15 štěňat na dvoře, protože se feny háraly najednou. Jednu noc jeden porod, druhou noc druhý porod a s oběma museli k veterináři. Více nekomentuji.

Paní Suchá, Vaše věta: "Je berňák skutečně přátelský pes, který nepotřebuje výcvik?" a proto si ho lidé pořizují mi připadá směšná. Každý pes (a obzvláště v dnešní době) potřebuje výcvik. A obzvláště "bláznivý" berňák. Přátelskost a poslušnost jsou dva úplně rozdílné pojmy.

Ke tř. pracovní. Vy nesouhlasíte s rozhodnutím nejvyššího orgánu KŠSP? Nejvyšší orgán rozhodl svým hlasováním, že se o otevření tř. pracovní zažádá. Byl to můj návrh, to ano, ale já to zase tak dalece nepotřebuji. Moje fena byla v roce 2001, kdy začala vystavovat ve tř. otevřené na všech mezinárodních výstavách v ČR v průměru mezi 2. a 3. místem. Mimo Č.Budějovic, kdy byla vylínaná, tak to bylo samé V1, 2, nebo 3. V Brně vyhrála. Na slovensku byla na klubové výstavě druhá r. CAC, za fenou, která pak byla celkovou vítězkou. Na další klubové výstavě ve Štrbě (8 neděl po porodu vloni) byla výborná u švýcarské rozhodčí a v Nitře u slovinského rozhodčího V3. Myslíte si, že mám takovou obludu, že kvůli ní navrhuji o zařazení tř. pracovní?

Mj. o kvalitě feny MUDr. Brodana se teprve začneme přesvědčovat, při bonitacích jejich štěňat.

Byla jste již na nějaké výcvikové akci? Zažila jste tu nádhernou atmosféru? Četla jste moje články o tom ve Zpravodaji? A vážená paní, o tom to je. Na prvním místě PSI. A ne předvádění se, nenávist a arogance.

K připomínce p. Kubce. Věřte, že jsme sháněli zařízení, kde by se mohlo sejít 40 - 60 psů se svými majiteli (většinou rodinami, nejméně však 2 lidmi) na adekvátní úrovni a že to není jednoduché. Na letním táboře bylo vše super, ale zázemí, od sociálek až po kuchyň a čistotu chatek byla na hranici. A tam se platilo 300,- Kč na den a osobu s plnou penzí. Opravdu se vám zdá za pobyt s plnou penzí a kompletním zázemím, se sprchami, teplou vodou, splach. WC, restaurací v místě 300 - 350 Kč na osobu a den hodně? Spočítejte si, kdybyste byl v kempu a kompletně se musel stravovat. Vyjde Vás to možná i více. Bohužel, nic levnějšího se opravdu sehnat nedá. Jedině s vlastními stany, suchým WC, studenou vodou a to si myslím, že by řada lidí (i těch, co byla na táboře) asi neunesla.

Na závěr k "pracovním" berňákům a nejen jim. Pes se výcvikem vychovává. Psa výcvik baví a my mu připravujeme ten nejkvalitnější program, jaký vůbec můžeme. Pro ně je to náramná závava a cvičí s naprostým nadšením (obzvláště berňáci). Proto já považuji pány, kteří se takto svým psům nevěnují (stačí půl dne v týdnu) za nezodpovědné a líně. A nikdo mi to nevymluví. A vůbec nezáleží na tom, jestli ten pes má zkoušku nebo ne. Já jsem např. s Ambrou již 2x dělala zkoušku ZM a ještě ji nemáme. Nikdo nikoho k ničemu nenutí. Ale rozhodnutí nejvyššího orgánu KŠSP by se mělo respektovat. Vy si, vážená paní Suchá asi nedovedete představit, jakou jsem měla radost, že se konečně něco hnulo k lepšímu a nechápu a nikdy nepochopím postoj některých členů výboru a dalších majitelů psů, kteří si neustále pletou pracovní plemeno s pracovně a radostně vedeným a vychovaným psem. To je takový rozdíl, jako černá a bílá.

Přesto uvítám každý názor, protože každý názor může přinést něco pozitivního pro příští naši činnost a starost o naše krásné, tříbarevné miláčky.

K příspěvku pí. Evy Horové. O hodnocení DKK snad ani nemá cenu diskutovat. Co všechno se okolo toho šušká je až neúnosné. O tom, že štěňata z některých ch.st. mají neustále pěkné výsledky a z jiných neustále špatné atd. Rozdělím se s Vámi s názorem jednoho známého veterináře, cituji: vezmi si tučnou obálku a tutově nulové zvíře. Zajdi k tomu a tomu a ten Ti k tomu nulovýmu dá číslo tvého mladého psa, kterého potřebuješ vyhodnotit. TO JE PALBA, CO.

Záhadné změny výsledků DKK (bez odvolání) a další a další. Má to pak vůbec cenu? Já to potom vidím jako obrovský kšeft pro veterináře.

Ještě připomínka k Dumbovi. Takových případů bylo, že když se nepovedlo krytí u napsaného psa, tak se honem žhavil telefon s poradcem chovu, že se zajede k jinému a dopíše se do krycího listu. Ale jenomu u Dumba se to řešilo takto tvrdým způsobem, když je ve svém věku tak v kondici a zdráv. Zase Vám to připadá jako kvalitní chovatelská práce?

Co se týče chovatelské směrnice a krytí v zahraničí. Také jsme byli krýt v zahraničí a s prvničkou. Ale proto přece nebudu hned fenu krýt za půl roku a za půl roku zase, jenom proto, že mi to chovatelská směrnice hraničně umožňuje. A ještě je otázka, co je špičkové zahraniční krytí a osvědčená vynikající fena?

Budiž, už je nová směrnice. Ale pro to nejde dříve. Proč nejsou chovatelé trochu zodpovědní? Nebo trochu více zodpovědní?

A nakonec. Když jsme se s dcerou a přáteli pustili do předávání zkušeností dalším, kdy je okolo toho také strašná spousta práce, shánění kvalitních výcvikářů, rozhodčích na zkoušky a pod., už je nám podsouváno, že chceme využívat výhod, když bude schválená pracovní třída. Na to mám jedinou odpověď. Podle sebe soudím tebe. ;-) :-( :-)

Předji všem hodně zdraví.

Jarka Sojková