Bekber - Proč mám chovatelskou stanici?

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

Článek Jany Bekové, majitelky chovatelské stanice Bekber.

Proč mám chovatelskou stanici?

Jak jsem již uvedla v kapitole "Naše štěstí", mám v současné době dvě feny BSP Adélku a Cyru. Zmínila jsem se, jak se nám změnil život, ale ne všechny dny jsou krásné. Stalo se, že jsem někdy musela navštívit veterinární ordinaci a při pohledu na smutné velké hnědé oči mojí feny jsem se rozhodla, že pokud se někdy rozhodnu pro chovatelskou činnost, bude můj cíl - zdravím především.

Již rozhodnutím, požádat o mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici jsem si uvědomovala velkou odpovědnost, kterou na sebe přebírám.

Bernský salašnický pes patří mezi velká plemena a z toho důvodu pro něj jsou nutné předpoklady pro zdravý pohyb a dobrý zdravotní stav.

Proto při výběru krycího psa pečlivě sleduji DKK a DLK, celkový zdravotní stav, povahu i exteriér. Samozřejmě, že když se narodí štěňátka, první co chovatel vnímá je exteriér, který jsem uvedla na posledním místě kritérií při výběru krycího psa. Exteriér bohu dík v budoucnu nebolí. I nový majitel vybírá štěně podle toho, zda bílé znaky jsou podle standartu, ale už se málo kdo zajímá o to, co není vidět a co se dobře zvoleným spojením dá ovlivnit, ale nedá zaručit. Vždyť celý další první rok u nového majitele je velmi důležitý pro zdravý vývoj štěněte a špatný přístup, nepřiměřená zátěž a krmné dávky mohou mít negativní vliv na další vývin v 1. roce života štěněte.

Do budoucna jako majitelka chovatelské stanice BEKBER bych si přála, aby z mého chovu nebyla evidována vyšší DKK než 1/1. Pokud se mi to podaří, budu mít dobrý pocit, že jsem pro naše berňáky něco dobrého udělala.