BspWiki oznámení o spuštění

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

Toto je část oznámení z 9.října 2003 o spuštění BspWiki, tedy předchůdce tohoto webu. Do jisté míry je aktuální dodnes.

Obsah

Oznámení

BspWiki

Chystám se zprovoznit BspWiki web a předat ho do vašich rukou. Poté postupně s vaší pomocí převést maximum informací z webu Betty na tento BspWiki web. Že ani nevíte co to je ten wiki web? Nevadí. Pokusím se to ve zkratce říci již předem, abych vás navnadil.

Co je to wiki?

Z Internetu znáte weby a servery s jejich mnoha stránkami. Občas mají tyto stránky i diskuze, takže pokud se vám něco nelíbí můžete se vyjádřit. Někteří z vás rovněž znají emailové konference. Wiki web však přináší zcela novou věc. Na každé stránce wiki webu máte tlačítko ZMĚNIT a když se vám něco nelíbí (chcete-li něco odstranit, opravit nebo přidat) tak prostě použijete toto tlačítko, změnu provedete a poté použijete tlačítko ULOŽIT. Jak jednoduché. Ano chápete správně, kdokoliv má možnost, třeba hned při první návštěvě webu, když klikne na tlačítko ZMĚNIT, změnit danou stránku. Zdá se vám to divné? Možná trochu je, ale ono to opravdu funguje. Funguje tak dobře, že se z velké části stálých návštěvníků postupně stávají autoři nebo přinejmenším korektoři obsahu. Důležitou součástí wiki webů je zálohování všech provedených změn. Pokud se občas najde vandal, pak je jednoduché jeho neplechu napravit. A jelikož stálí návštěvníci sledují především stránku Změny, většinou tuto opravu provede hned první z nich. Vandal tak nemá proti převaza šanci. Další velkou výhodou je jednoduché vkládání odkazů a nových stránek. Ale však uvidíte.

Důvody přechodu.

Poslední dobou vývoj našich stránek ustrnul. Stránky mají sice poměrně slušnou návštěvnost, ale nepřinášejí žádné nové informace svým stálým návštěvníkům. Tato situace je pravděpodobně dána hned několika důvody. Spolu s bratrem se pokládáme za lajiky v oblasti chovu bernských salašnických psů, a pravděpodobně vše důležité co jsem pochytili od svých známých zkušených chovatelů jsem již napsali. Jediným zdrojem nových zkušeností, rad a doporučení pro návštěvníky našeho webu tak zůstává konference a její archív. Poslední dobou je však i konference nějak ospalá. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme o něco nového.

Proč wiki?

Již asi přes rok s nadšením sleduji vývoj okolo Wiki webů. Od první chvíle je mi jasné (možná jsem vizionář jako velký Bill :), že wiki je přesně to co chovatelé, majitelé a zájemci o chov berňáků potřebují (kromě svých miláčků a Internetu).

Konference je dle našeho názoru pro sdílení informací s trvalejší dobou platnosti překonaná technologie. A překonává ji právě Wiki. Přestože v naší konferenci je již téměř stovka příspěvků a mnoho z nich je dost poučných neexistuje možnost jak něco pozměnit, smazat nebo přidat přesně k danému tématu, tak aby měl budoucí zájemce o tyto informace snadné hledání a nemusel se přehrabávat kupou pro něj nepřínostných odstavců.

Existují také další důvody proč jsem zvolili wiki. Způsob naší dosavadní práce na webu "Betty" je/byl dosti obtížný. Hlavně protože

  • přidání jedné stránky zabere poměrně hodně času
  • nedostává se nám motivace nebo máme zajímavějsí věci na práci
  • na stránkách je tolik práce, že vše prostě nemůžeme stihnout a proto práci jen odkádáme
  • kolem sebe vidíme mnohem zkušenější chovatele a zdá se nám, že právě oni by měli co říci

To to trvalo

V otázce přechodu na Wiki mám již tedy jasno delší dobu. Během prázdnin jsem si tedy našel i ten čas, abych se seznámil také s technologií wiki webů. Po bezmála dvou měsících usilovné práce před monitorem (rodiče z toho radost neměli) jsem přívedl na svět "mé" wiki prostředí KwikiMJ, jenž je základem pro běh tohoto BspWiki webu.

Předání. A je to vaše.

Tímto článkem tedy oficiálně předávám tento BspWiki web do rukou všem členům KŠSP, chovatelů a majitelům bernských salašnických psů a zájemcům o plemeno bernský salašnický pes. Chovejte se zde slušně, ale také nebojácně, ať nám web vzkvétá.

Dokud si neodhlasujete nového admina, který by zajišťoval technickou stránku pro chod BspWiki (server,upgrade na nové verze wiki enginu, zálohování databáze), pak mi bude ctí nadále tuto funkci vykonávat.

Teď je to jen na Vás

S pozdravem Michal Jurosz