Ošetření zubů

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

Pes i kočka, podobně jako člověk, mají během svého života 2 druhy chrupu - mléčný a trvalý. Počty zubů jsou u každého typu chrupu konstantní. Mléčný chrup je u psa tvořen v horní i dolní čelisti třemi řezáky, jedním špičákem, třemi třenovými zuby. Stoličky chybí.

Shrnuto do zubního vzorce: 3130 / 3130

Trvalý chrup má u psa vzorec: 3142 / 3143

Pes i kočka vyměňují mléčné zuby za trvalé přibližně od 3 do 6 - 7 měsíců věku. Zejména u malých plemen dochází často při výměně zubů k zadržení mléčného zubu, takže vedle již vyvinutého mléčného zubu vyrůstá zub trvalý. Tento stav zvyšuje riziko nesprávného růstu trvalého zubu, a proto je nezbytná extrace mléčného zubu. Tu provádíme přibližně v osmi až devíti měsících, v některých případech i dříve.

Během života se většině psů začne tvořit zubní povlak, z něhož posléze vznikne zubní kámen. U velmi malých plemen psů se s tímto jevem setkáváme již velmi brzy, mezi prvním a druhým rokem života.

Zubní kámen odhaluje lem dásně, který přiléhá ke krčku zubu a umožňuje tím vstup infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Proto bždycky navazuje na zánět dásní závažnější periodontální onemocnění, což může vést až ke ztrátě zubu. Kontrola zubů a dutiny ústní by měla být prováděna veterinářem nejméně jednou ročně, optimální je spojit ji s prohlídkou při vakcinaci. u pacientů s problémy v dutině ústní jsou samozřejmě nezbytné častější kontroly.

Vzniklý zubní kámen je třeba pravidelně odstraňovat. K tomuto účelu je nejvhodnější ultrazvuk. Oproti klasickému způsobu odstraňování je tento způsob kvalitnější, je možné dokonalé odstranění zubního kamene bez nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny.

Pacienty je třeba na tento zákrok sedovat. Pro navození kvalitní sedace je třeba nechat pacienta alespoň 12 hodin hlady. Dále je třeba počítat s tím, že bude ještě několik hodin po ošetření v různém stupni obluzení, ze kterého se bude doma postupně probouzet. Je proto nutné zajistit po zákroku odvoz pacienta domů. Majitelé mají často strach z uspání svého čtyřnohého přítele, zvláště pokud je již staršího věku.

Avšak infekce, která se šíří ze zánětu v dutině ústní, zatěžuje organismus (srdce, játra, ledviny) mnohonásobně více než samotná sedace a ošetření chrupu.

I když je ošetření prováděno ambulantně, je nezbytné se na zákrok objednat. Vlastní ošetření probíhá tak, že v ordinaci pejska zváží a klinicky vyšetří, aby se předešlo nepříjemnostem během sedace. Potom se aplikuje sedativum spolu s analgetikem, popřípadě vyčkáme 10 - 12 minut v čekárně, kde zvířátko za Vaší přítomnosti usne. Poté si veterinář pacienta odebere a provede revizi dutiny ústní, očistí zuby a provede nezbytné úkony pro udržení zdraví celé dutiny ústní, popřípadě nasadí antibiotika - na poškozených zubech a dásních je velké množství bakterií, které by způsobily recidivu onemocnění. Při předání pacienta se s Vámi veterinář domluví na hygieně dutiny ústní, která bude nejschůdnější pro Vašeho pejska či kočičku.

Základem péče o zuby je stejně jako u lidí jejich čištění zubním kartáčkem. Postupujeme táhlými pohyby od kořene zubu ke hrotu zubu, abychom stáhli ze zubu co možná nejvíc nečistot. Požadovaný efekt se dostaví při pravidelném čištění 2 - 3x týdně. Čištění jednou týdně žádný efekt nepřináší. Důležitá je také správná volba nástrojů. Lidské kartáčky mají jiný sklon štětin a jinou tvrdost a dráždí dásně. Běžně zubní pasty pění a dráždí sliznici v žaludku a proto některá zvířata zvrací. V současnosti je na trhu řada kartáčků a past určená pro Vaše miláčky. Správně prováděnou péčí se daří zpomalit tvorbu zubního kamene, zlepší se kvalita dásní a omezí se přítomnost infekčních zárodků v dutině ústní, a tím se i podstatně zmenší zápach z dutiny ústní. Péči o zuby lze také doplnit masáží. Masáž je významná zejména u pacientů s paradentózou (velmi často se vyskytuje u malých kníračů), kde významně zpevňuje dáseň. Účinná je opět za předpokladu, že ji provádíme 2 - 3x týdně.