Péče o uši

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

S čištěním zevního zvukovodu a boltce by se mělo začít už u štěněte stáří 4 - 5 měsíců a to z důvodu hygienického tak i z důvodu "tréninkového". Čím dříve si pes na tento úkon zvykne, tím lépe. Frekvence čištění uší je individuální v závislosti na plemeni, osrstění, množství chlupů ve zvukovodu, prodělaných onemocnění kůže a uší.

Obecně lze říci, že čištění uší 1x do měsíce je u většiny psů dostačující.

Čištění uší je nejlépe provádět komerčně vyráběnými ušními výtěrkami a preparáty pro čištění uší zvířat.

Vlastní postup je následující: mírně skloníme psovi čenich dolů lehkým tlakem na nos, lehce natáhneme boltec dozadu a nahoru - tím se nám zvukovou dostatečně zpřístupní pro prohlédnutí a vyčištění. Aplikujeme čistící roztok, promneme zvukovou trubici přes kůži (uslyšíme typické mlaskání), tekutina se takto dostane do kontaktu s ušním mazem, rozpustí ho a vydesinfikuje sliznici pokrývající zvukovou trubici, poté pomocí výtěrky vyčistíme do sucha. Komerčně vyráběné preparáty jsou psi schopni z uší vyklepat sami bez vysušení. Při použití olejíčku je postup jiný. Výtěrky namáčíme do oleje a vytíráme ucho. Poslední 2 - 3 výtěrky necháme nenamočené a vytřeme ucho do sucha. Nevýhodou olejíčku je nerozpuštění ušního mazu, větší pracnost a po nedokonalém vytření do sucha znemožnění přístupu vzduchu ke sliznici a možností vzniku zánětu. Nevýhodou komerčních přípravků je možné podráždění sliznice, ale velkou výhodou je snadná manipulace při čištění.

Čištění ucha na sucho rozhodně nedoporučujeme, protože hrozí nebezpečí podráždění a odření sliznice.

K péči o uši patří i vytrhávání chloupků z boltce a vertikálního zvukovodu. K typickým plemenům s masivním růstem chlupů v této krajině patří zejména pudl, pekinský palácový psík, shitzu, tedy malá délesrstá plemena. Trhání chlupů by se nemělo dít nárazově jen při stříhání, ale průběžně. Ideální je 1x za 2 - 3 týdny vytrhnout pár chlupů. Důvodem pro toto opatření je fakt, že vytrhání velkého množství chlupů naráz může způsobit silné podráždění a otok sliznice, který pak následně přechází v zánět.

Závěrem je třeba důrazně upozornit, že v případě zarudlého boltce nebo zvukovodu, v případě nehromadění velkého množství mazu, při výtoku hnisu, při klepání hlavou, při otírání uší o koberec, při bolesti na dotyk uší není vhodné čistit ani vytrhávat chlupy z uší v domácích podmínkách. V těchto případech je na místě návštěva veterináře, který celé ucho pečlivě vyšetří a rozhodne o další léčbě.