Zpravodaj 29-1999/Určíme termín krytí?

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

Článek Určíme termín krytí? vyšel v klubovém zpravodaji 29/1999. Autory jsou manželé Veselí z Olomouce.

Text článku

Mnohým chovatelům psů tento příspěvek připadne jako zbytečný, ale řada nezdarů z našeho okolí nasvědčuje o opaku.

Někteří chovatelé, kteří chtějí mít štěňata, přicházejí ke krycímu psovi mimo správný termín.

Při určování správného termínu krytí je možno postupovat buď vědecky nebo na základě selského rozumu a přírody. Základem úspěchu je zachytit začátek hárání, který se projeví především tak, že fena při sezení zanechává po sobě stopy od začínajícího krvavého výtoku, přičemž předzvěstí hárání mohou být různé změny chování feny.

Jednou z možností určování správného termínu krytí je provádění vyšetření stěrů z pochvy. Chovatel by měl hned v prvních dnech hárání navštívit svého veterináře, který odebere stěr z pochvy a vyšetří pod mikroskopem. Vyšetření se několikrát opakuje, dokud veterinář nezjistí, že v nejbližší době bude možno fenu nakrýt. Jde o to, kdy fena začne uvolňovat zralé vaječné buňky. Touto cestou je možno stanovit termín poměrně přesně, ale nevýhodou je časová náročnost pro ty, kteří nemají veterináře právě za souseda, protože než navštívíme krycího psa, je někdy nutno několikrát navštívit ordinaci.

Proto pokud nejsou s nakrytím nějaké problémy, nemusíme pracovat vědecky a můžeme snadněji určit termín krytí na základě posouzení situace místními pejsky. Nejlepší je obrátit se na pejska, který má v tomto směru nějaké praktické zkušenosti a se kterým se fena zná, abychom mohli sledovat změnu jejich vzájemného chování. Úmyslně používám slovo pejsek, protože pokud bychom toto zkoušeli s velkým psem, nemuselo by se nám podařit zabránit mu, aby svůj záměr dovedl do konce. Zatímco po celou dobu hárání i v době nejintenzívnějšího výtoku se pejsek s fenou k sobě chovají jako by se nic nedělo, jakmile je fena připravena ke krytí, pejsek se o ni začne velice zajímat, neustále ji pronásleduje a snaží se ji nakrýt. Fena na to reaguje charakteristickým postojem, při kterém se k němu nastavuje zadní částí těla a má prohnutý hřbet s ocasem vodorovně na bok.

Chování psů k takovéto feně je nepřehlédnutelné a jestliže probíhá někde, kde mají psi volnější pohyb, může to vypadat, jako by majitel hárající feny na své zahrádce pořádal oblastní výstavu. Samozřejmě je nezbytně nutno zavřít fenu do kotce nebo domů, protože představa některých lidí, že malý pejsek nemůže nakrýt fenu berňáka, je zcela mylná, je to jen trochu technicky obtížnější.

Pokud postupujeme podle selského rozumu, je možno dobře zvolenými hmaty vyprovokovat fenu k tomu, aby zaujala příslušný postoj v případě, že hárání je ve správné fázi. Tato metoda ovšem vyžaduje, aby chovatel měl určité zkušenosti nebo aby nějaké zkušenosti měla alespoň jeho fena.

Ať už se rozhodneme pro kteroukoliv metodu, jakmile se zjistí, že nastala správná doba, je třeba na nic nečekat a jet ke krycímu psovi, protože na to máme ne více než asi 2 dny. Musíme si ujasnit priority, zda nám více záleží na nakrytí feny nebo dáme - li přednost nějaké jiné činnosti, protože čekáme - li třeba do nejbližšího víkendu , možnost nakrýt fenu pravděpodobně promeškáme. Většinou se jedná o 9 - 12 den od začátku hárání, ale je to u každé feny individuální, stejně jako průběh změn intenzity krvavého výtoku a sytosti jeho zbarvení v průběhu hárání.

Pokud se nám podařilo správně určit termín a pokud fena i pes jsou po zdravotní stránce v pořádku, je velká pravděpodobnost, že se dočkáme úspěchu. Jestliže pes o hárající fenu nejeví zájem, nejspíš jsme se ukvapili a navštívili ho brzo. Jestliže pes jeví zájem, ale fena ho odhání, pravděpodobně jsme termín promeškali, protože fena má ještě na sobě pach pro psa přitažlivý, ale už není ochotna jej přijmout. K úspěšnému nakrytí je zapotřebí, aby pes s fenou byli určitou dobu "svázaní", pokud k tomu nedojde, úspěšnost krytí se sice nedá zcela vyloučit, ale je velmi nepravděpodobná.

Jestliže fenu úspěšně nakryjeme, je ale nutno ji dále mít zavřenou do té doby, než ztratí zájem o psy. V některých moudrých knihách se dočteme, že hárání nakrytím feny skončí. Není tomu tak a pokud bychom fenu nechali dále bez dozoru , skutečně by mohlo dojít k nežádoucímu překrytí.

Může se stát, že majitel feny nechce mít štěňata nebo dříve než se odhodlá odjet ke krycímu psovi, vyřeší si fena svůj problém sama ve spolupráci s místními psy. Pokud dojde k nežádoucímu zabřeznutí, určitě je lepší nechat porod proběhnout, protože rozhodneme - li se pro umělé přerušení březosti, mohou vzniknout zdravotní problémy vedoucí až k následné neplodnosti feny.

manželé Veselí, Olomouc