Zpravodaj 34-2000/Letní výcvikový tábor

Z Bernský salašnický pes - bspes.cz

Článek Letní výcvikový tábor vyšel v klubovém zpravodaji 34/2000. Autorkou je Jaromíra Sojková.

Text článku

Moje berňačka + 35 hovawartů

Chtěla bych se s Vámi podělit o své člověkopsí zážitky z letošního srpna. Mám 14-ti měsíční fenku BSP jménem AMBRA z Milešovské salaše. Jelikož moje 22 letá dcera vlastní dvě mladé fenky hovawartů, přidala jsem se i já k dceři a ke smečce plavých, černoznakatých a jednoho černého hovawarta a jeli jsme "blbnout" pod stan na 14 dní v srpnu. Letní výcvikový tábor se konal od 4. srpna v areálu kynologického cvičiště v Lounech. Měli jsme štěstí a po studeném červenci jsme si přivezli krásné letní počasí. Areál kynologického cvičiště je na samém konci Loun, za zahrádkářskými koloniemi u řeky Ohře na klidném a pěkném místě. Přitom do města je to autem 5 minut a do útulné hospůdky, kde mj. velmi dobře vaří, 10 minut pěšky. V areálu je zděná budova s koupelnou a záchodem, společenskou místností, kantýnou otevřenou téměř od rána do večera, kde si hladovci mohli dát např. hamburger, párek nebo hranolky a samozřejmě vychlazené pitivo. Spali jsme ve vlastních stanech nebo karavanech s možností připojení el. proudu. Prostě téměř komfort. Výcvik probíhal následovně. Každé ráno v 6:00 na stopy. Nevím, jak Vaši psí mazlíčci, ale moje Ambra je vášnivým stopařem a těší se tak, že téměř trhá karabiny, vodítka a stopovací šňůry. V technice "pachových prací" jsme se s dcerou moc a moc naučily a "poskočili" o míle dál. Následně se dopoledne a odpoledne střídaly poslušnost a obrany. Jedno jsem se musela naučit - být k té mojí chlupaté holčičce, kterou jsem dosud všechny cviky učila na cvičáku na piškotek apod., trochu tvrdší a důslednější, aby výcvik k něčemu vypadal. A kupodivu to funguje. Obrany - vrchol veškerého výcviku. Kdo to nezažil, nedovede si představit, jaká je to obrovská radost, když ten Váš rváč (jinak dobrotisko s mandlovýma očima) vystřelí k maketě, rozštěká se na "šupáka" a pak čapne rukáv a slavnostně jej odnese až ke stanu, při neustálém vrtění bílou špičkou ocásku. A to ještě před měsícem na cvičáku při "kruhovce" seděla jak pecka a ten pán, co tam blbnul s hadrem a obuškem ji vůbec nevzrušoval. A ejhle, dovršila rok svého krásného života a panička se nestačí divit a chválit a pomaloučku polehoučku sklízet zatím malé plody téměř ročního docházení na kynologické cvičiště, jehož vyvrcholením byl právě letní výcvikový tábor. Nejkrásnější byly večery. Abych ale upřesnila. Téměř každý večer byla hra nebo soutěž pro děti od věku od 3 až do 20 let. Také my, dospělí, jsme si občas zasoutěžili a vyřádili se. Jenom jako příklad: soutěž v hledání pokladu, stezka odvahy, nejhezčí scénka, Carusošou, miss šereda, házení vajec, přechod zamořeného území a další. Všichni při tom moc fandili a nasmáli se. A kdo nebyl ještě hotov a unaven, mohl přisednout k táboráku a při kytarách nebo vtipech se prozpívat nebo prosmát až do časného rána. Počasí nám přálo, bylo stále lépe a lépe až k denním teplotám okolo 33 st.C. To jsme pak chodili s celou smečkou se koupat do Ohře a bylo nám moc dobře.

Vrcholem bylo skládání zkoušek ZOP a ZPU 1 (podle řádů KJ Brno - píše se o nich v říjnových vydáních časopisů "PES přítel člověka" a "Svět psů"). Já s mojí chlupáčkou jsme si na zkoušky ještě netroufly, jelikož hlavně poslušnost bez vodítka není dosud její silnou stránkou. Ovšem zdárně se připravujeme a brzy bychom chtěli složit zkoušku ZM. Pokud budeme zdravé, věřím, že se nám vše vydaří. Přála bych si jediné. Abychom příští léto nemuseli být mezi hovawarty osamocené, ale bylo nás tam těch tříbarevných šikulů, mnohem širší zastoupení, protože berňáci jsou moc šikovní a nejsou to jenom ozdoby zahrad nebo obýváků.

O své letní zkušenosti se s Vámi podělila členka klubu Jaromíra Sojková.

Kdo by měl zájem o jakékoliv bližší informace, můžete mi zavolat na tel. č. X, nebo napsat na adresu: X.

Přeji všem členům klubu hlavně hodně zdraví, vše ostatní není tak důležité. Současně přeji také hodně zdraví vašim pejskům.